Ročník 2018

28. 6. – 1. 7. 2018

Všechno z Luhovaného Vincenta, co do něj patří, bylo uvolněné a osobní a mělo esprit lázeňského léta, v němž lze krom obvyklých líných slastí dělat také různé podrývavé intervence a podezřelé akce. Ta kombinace je krásná.” / Petr Borkovec

Devátý ročník festivalu více než kterýkoli předcházející zasahoval do poklidu lázeňského areálu, narušoval běžnou lázeňskou zahálku. Festivalu se podařilo vstoupit do veřejného prostoru lázeňského areálu a zcela nenásilně konfrontovat návštěvníky festivalu, ale především turisty a klienty lázní s tím nejaktuálnějším, co se odehŕavá na současné kulturní scéně. Posunuli jsme se o krok k uskutečnění proměny Luhačovic v kulturně živé srdce periferie, kdy je odbornou veřejností ceněný program, uznán i na úrovni lokální. Lázeňský areál, tento silně regulovaný prostor, byl oživován prostřednictvím performance, koncertů, prohlídek, procházek, (video)instalací a do turisticky frekventovaného místa navracel spontánnost, moment setkávání se s jinakostí či mezigenerační rozměr. Lázně Luhačovice se na pár dní znovu staly centrem kulturně-společenského života, líhní nové spolupráce mezi umělci, místem „shledání s múzami“ a snad i nalezištěm inspirace pro vlastní tvorbu.

Čtyři dny festivalu, kdy kultura rozhodně nebyla na periferii zájmu, se odehrávaly na 14 různých místech a pojmuly na 48 programových bodů, z toho právě polovinu ve veřejném prostoru, a tedy pro návštěvníky zdarma. Počet účinkujících narostl na 74, počet aktivních dobrovolníků se držel na magické hranici 40 ochotných pomocníků a podobně jako loni počet vydaných akreditací těsně překročil 100. Možnosti navštívit jednotlivé body programu zvlášť využilo 200 návštěvníků. Celkově na 2000 jedinečných návštěvníků pak bylo svědky festivalového programu. Přítomnost účinkujících měla také nejmezinárodnější charakter. Festivalu se zúčastnili umělci ze Slovenska, Polska, Kanady, Belgie, Německa a USA.

Červená-modrá-bílá, barvy letošního vizuálu, výzdoby festivalového centra, akreditačních pásek, festivalových samolepek atd., připomínaly výročí rozdělení Československa, se kterým se Luhačovice dostaly na periferii České republiky. Téma periferie ve všech jeho významech i pojetích intenzivně prostupovalo celým letošním programem.

Hudební produkce letos zůstala nejen v osvědčeném Klubu Domino, kde se odehrály večerní koncerty a DJské sety, ale také se posunula přes den, v rámci aktualizace periferií, za hranice tradičních míst.

Páteční večer hudebně načala skupina Billow, silný zástupce regionu z Veselí nad Moravou, jemuž loni vyšlo debutové album Maps pohybující se na hraně dream popu, shoegaze a lo-fi folku. Po nich oživilo analogové modulární syntetizátory a klávesy rozložené na koberci uprostřed publika tajemné duo TouchieTouchie, jejichž melancholický výstup zůstal skrytý v přítmí svíček a lázeňských županů. Navazující Pornwatcher, audiovizuální dvojice propojující temnou elektronickou hudbu a živý obraz pak zvuk syntetizátorů o něco více „ušpinila“ a propojila s hip-hopovými beaty. Afterparty po půlnoci následně vládli osvědčení a neúnavní krotitelé gramofonů Frank Love & Dj Lamborghini z olomouckého Metro Chill Out Music Clubu.

Sobotní večer začal živým setem hudební perfomer HRTL, hlavní vývozní artikl brněnského seskupení Bastl Instruments, které vyrábí hand-made open-source hudební hardware. Pokračování patřilo temným i veselejším kytarám – zatímco skupina Tomáš Palucha vypouštěla ze svých nástrojů minimalistické, repetitivní, ale pevné kytarové hradby beze slov, brněnská kytarovka Acute Dose uvolnila napětí barevnými a hravými kousky. O taneční finále se pak postarala trojice pražských DJs spojená pod hlavičkou UNIZONE crew, jež zásobovala publikum plejádou beatů aktuální klubové hudby.

Ale jak již bylo řečeno, s hudbou se letos Vincent vydal mnohem více i za hranice tradičních míst. Důkazem bylo sobotní vystoupení hudebníků propojených pod záštitou pražského kazetového vydavatelství Genot Centre v hale Vincentka. Kanadští producenti Keru Not Ever a Racine i letošní Cenou Vinyla ověnčená producentka Enchanted Lands spolu s belgickým zakladatelem labelu Wimem Dehaenem vytvořili živou hudební improvizovanou performance, jejíž dojem umocňovala mlhová kulisa s minimalistickými světelnými prvky. Poprvé jsme se také představili na kolonádním náměstí na „velkém“ pódiu, kde svůj křehký projev, v němž pracuje s klasickou kompozicí a tradičními slovenskými lidovými písněmi, ukázala skladatelka, producentka a zpěvačka Katarína Máliková a její “ansámbl”.

Hned dva programové body spojené s hudbou a zvuky obecně si vzala pod svá křídla hudební redaktorka a publicistka Lucia Udvardyová. Při dopoledním workshopu nejprve seznámila jeho účastníky se základy field recordingu a prostřednictvím zvukové procházky se spolu následně pokusili vytvořit subjektivní audiomapu Luhačovic. V odpolední přednášce Udvardyová představila nové nezávislé labely fungující na bázi DIY, které vznikly během posledních několika let v regionu střední a východní Evropy.

Program filmové sekce se jako tradičně zaměřoval na méně známé filmy české a slovenské produkce mladých neokoukaných tvůrců, převážně na dokumenty. Tento ročník přinesl ještě více filmů a hostů než kdy dříve a tři filmy byly uvedeny v předpremiéře. Prezentované snímky souvisely s tématem letošního ročníku „Periferie“ a zabývaly se otázkami pohraničí, venkova a architektury na pokraji zájmu. Tato témata můžeme vidět v trojici středometrážních filmů, která program zahajovala. Byla to Úhorná Matěje Šmelka, Archeologie venkova 2, se kterou festival navštívila režisérka Tereza Bernátková, a Po sezóně, kde po filmu promluvila režisérka Andrea Kalinová. Dalšími filmy na letošním festivalu byly Nic jako dřív, který doprovodili tvůrci Lukáš Kokeš a Klára Tasovská, a Stadion, s besedou s protagonistou Markem Fišerem. Svůj nový film Vienna Calling zde představil filmař Petr Šprincl společně s jeho předchozími snímky Morava, krásná zem díl I. a II., které doprovodil ukázkami z připravovaného dílu třetího.

Tradiční blok krátkých filmů, který byl tentokrát připraven ve spolupráci s Mezinárodním festivalem krátkých filmů Brněnská 16 a UMPRUM, zakončila projekce filmu Tradice, který byl promítaný z 35mm filmu a doprovázený živou hudbou režisérkou Kateřinou Turečkovou. Festival jako každý rok zahajuje a zakončuje projekce v letním kině, tento rok znovu na terase městské plovárny. Úvodním filmem byl animovaný snímek o jmenovci festivalu Vincentu van Goghovi S láskou Vincent a festival zakončila epizodická westernová muzikálová science fiction komedie Stingray Sam

Zástupce divadelní sekce, Rádio 23:55 divadelního souboru 11:55, nás svými živými vstupy provázelo třemi festivalovými odpoledny na terase zahrádky Jizby, festivalového centra. Tito zkušení improvizátoři, moderátoři a představitelé autorského a experimentálního divadla si do svého studia přizvali na 10 hostů, se kterými dělali rozhovory. Přenos vysílání zkracovalo dlouhou chvíli divákům v kinosále Elektra čekajícím na filmové projekce a v salónku ve Společenském domě před začátkem přednášek.

Pohybově-akrobatické představení Legorytmus česko-francouzského souboru tYhle se konalo před halou Vincentky a k zastavení přimělo desítky náhodných kolmejdoucích, kterým připravilo nečekaný zážitek. Průvodní hudba, jež pro toto rodinné představení vytvořil hudebník Aid Kid, rytmicky pronikala pátečním lázeňským podvečerem. Jakých hodnot a ideálů je sport v dnešní době nositelem? A jaké můžeme ve sportu vidět paralely k chování naší společnosti? Podobné otázky s humorem a nadhledem sobě vlastním kladlo představení, které mohlo být realizováno jen díky podpoře Nové sítě.

Letos podruhé měli návštěvníci festivalu možnost zúčastnit se workshopu Hodinový produkční s Novou sítí. Tento workshop je příležitostí pro konzultaci s odborníky z oblasti kulturního managementu a marketingu, kteří dokážou otevřít oči a správně nasměrovat, poradit, jak uchopit realizaci, či teprve ideu, vlastního kulturního projektu. Ze zkušenosti je zřejmé, že je workshop přinejmenším důležitým momentem k dodání odvahy a impulsem k dalšímu rozvoji.

Asi nejvíce netradiční bylo uvedení souboru CreWcollective, který zahrnuje čtyři tanečníky, čtyři hudebníky a jednoho průvodce. Někteří z nich se předtím nikdy neviděli. V případě performance Moving orchestra se jedná o úmysl, jelikož zadáním pro performery, kteří do lázní přináší formu čisté improvizace a abstraktního pohybu, je reagovat na vybraný prostor, jeho atmosféru a genius loci. Čtyři desetiminutová zastavení na schodišti pod pramenem Ottovky, na kolonádě u Jurkovičova domu, u pramene Amandky a závěrečné finále u fontány byla sérií volných intervencí ve veřejném prostoru. Vytržením z ritualizované denní rutiny nám poodkryla skryté asociace, nová hlediska a specifika míst, kterými se běžně pohybujeme, ale jejich kouzlo už nevnímáme.

Pramen Jubilejní bylo jedno z nejlepších míst, kde jsem kdy četl”, komentoval za literární sekci své autorské čtení spisovatel a překladatel Petr Borkovec.

Výstavní sekce festivalu Luhovaný Vincent si kladla za cíl zodpovědět zásadní otázky dotýkající se problémů spojených s působením umělců v centrech a naopak s těmi, kteří se ocitají na periferii zájmu. Umělcům pohybujícím se často v neustálém kolotoči vernisáží, open callů a rezidencí nabízel festival prostor pro oddech a zároveň čerpal z jejich zkušeností spojených s životem v uměleckých centrech. Návštěvníci festivalu i hosté lázní měli možnost zúčastnit se v pátek zahájení výstavy s komentovanou procházkou, v sobotu komentované procházky s přednáškou Pavla Konečného o spontánním umění a v neděli závěrečné projekce se zakončením výstavy.

První část výstavy, nazvané V centru dění, tvořily tři instalace ve veřejném prostoru lázeňského areálu a tři projekce filmů. Americké umělkyně Claudia Cortinez a Alva Mooses připravily společné dílo Mira-mirage, reflektující formy slováckého folkloru v architektuře a nábytku Dušana Jurkoviče prostřednictvím velkoformátových kyanotypických fotogramů a reflexních fólií instalovaných v prostorách Slunečních lázní. Polská umělkyně Karolina Balcer vytvořila živou instalaci/situaci Skrót (Zkratka), která vyzývala kolemjdoucí k průchodu přes trávník a vyšlapání zkratky vedoucí mezi dvěma chodníky. Polská umělecká dvojice Swojskie tropiki upravila dvě kabinky veřejných lázeňských toalet do podoby instalace Morska bryza (Mořský vánek). Návštěvníci toalet se tak mohli po spláchnutí na okamžik ocitnout na pláži za zvuku moře a racků a zapomenout tak na hořký úděl vnitrozemského srdce Evropy.

V průběhu tří dnů byly v malé zamřížované jeskyňce nad pramenem Ottovka vždy od jedné odpoledne do půlnoci promítány umělecké filmy tří současných tvůrců, které z odlišných perspektiv nahlížely na téma periferie. V pátek to byl film Pflaumen Marka Thera, v sobotu Slides Martina Kohouta a v neděli Prohnutá dlažba Alžběty Bačíkové.

Druhou část výstavní sekce tvořila výstava Vedlejší kolej prezentovaná v Galerii Elektra. Ta představovala druhou stranu mince uměleckého světa. Tu, která se obvykle děje bez pozornosti odborné veřejnosti a bez vernisážových přípitků. Výběr autorů tzv. spontánního umění ze sbírek Pavla Konečného byl instalován podle kurátorské koncepce scénografky Karolíny Jansové ve výstavní architektuře, která strohé prostory galerie přetvořila v útulný obývací pokoj a zasadila tak díla do civilního prostředí. Výstava představila deset autorů z Česka, Polska, Itálie a Thajska a mimo jiné na ní byl poprvé vystaven rozměrný ikonický obraz Ztroskotání plachetnice naivistického malíře Václava Beránka.

S podporou Přehlídky současného umění a filmové animace PAF byly na festivalu představeny další tři projekty: projekce snímků soutěžní sekce Jiné vize, videosekvence Johany Novotné promítaná v slow-down zóně festivalového klubu a tajuplný projekt Viscum album prezentovaný na kolonádě ve formě pěti velkoformátových plakátů.

Jako součást přednáškové sekce Lucie Králíková a Kateřina Plamitzerová představily svůj projekt Czechia, pro který je typický cynický humor, záliba v nevkusu a nacházení autenticity v projevech a v artefaktech lidské každodenní činnosti. Cesta Lucie s Kateřinou do Luhačovic se zároveň stala první “výzkumnou” výpravou na cestě ke vzniku novodobého luhačovického “kroje”, který bude reprezentovat novodobé tradice tohoto lázeňského města. “Kroj” bude představen na 10. ročníku festivalu v roce 2019.

Téma filmu Po sezoně si zájemci mohli doplnit v rámci diskuze s hosty ze spřáteleného spolku Abandoned (re)creation a autory knihy OFF SEASON, Martinem Zaičekem a Andreou Kalinovou. Kniha je, podobně jako film, věnovaná architektuře chátrajícího léčebného domu Machnáč v Trenčianských Teplicích, který patří k nejhodnotnějším dílům postaveným v meziválečném Československu a významným příkladům evropského funkcionalismu.

V rámci oblíbené komentované prohlídky luhačovické architektury jsme letos s etnografkou Blankou Petrákovou zamířili do vilové Pražské čtvrti, která se do historie zapsala jako dočasný náhradní domov a útočiště slavných návštěvníků lázní – ať už výtvarných umělců, skladatelů či českých vlastenců.

Poděkování

Na závěr se sluší poděkovat těm, bez jejichž podpory by festival nejen nedosáhl svého úspěchu a úrovně, ale ani by neproběhl.

Největší dík patří sponzorům, kteří festivalu poskytli finanční podporu a kterými jsou:

Ministerstvo kultury, Vincentka a.s., Město Luhačovice, Fond na podporu umenia, Metro Chill Out Club Olomouc.

Klíčovému strategickému partnerovi: Lázním Luhačovice a.s. za přízeň, důvěru a vstřícnost.

Za pomoc s technickým zajištěním děkujeme DW7 o.p.s. a Divadlu na cucky v Olomouci.

Za ubytovací komfort pro naše hosty opět děkujeme Petře Nesázalové z hotelu Ogar, Josefu Michálkovi z hotelu Pohoda, Miroslavě Fialové z hotelu Alexandrie i Marianu Ležákovi za poskytnutí Vily Jiřinka.

Za programovou spolupráci Přehlídce animovaného filmu (PAF) v Olomouci, Nové síti, festivalu Brněnská 16 a UMPRUM. 

Za zázemí kavárně Jizba.

Za tiskové služby společnosti Centrum grafických papírů v Olomouci a AB manufaktuře v Luhačovicích.

Dále Zdravé výživě U zeleného stromu v Uherském Hradišti, za provoz baru Ulitému kafe Karla Gregora, za oplatky společnosti CLIP Luhačovice a za mediální krytí partnerům ze Swine Daily, 25fps, AlterEcho, FullMoon Magazine, A2larm a ArtMap.

Na resumé se spoluautorsky podíleli:

Magdaléna Petráková, Petr Knepr, Jakub Hložek, Jakub Frank

Tereza Rybová (network Nová síť): “…Už jsme si všichni potřebovali hrozně odpočinout a Vincent je k tomu přímo stvořený!

Lucie Udvardyová (zvuková procházka a přednáška): “Místo, organizace, atd. – byl to jeden z nejpříjemnějších festivalů, na jakém jsem byla. Je fajn, že se během pár dnů vytvoří malá festivalová komunita, ale není tam cítit ten shon a stres z větších míst a festivalů.

Lucie Špačková (divadelní soubor 11:55): “My ještě jednou moc děkujeme za důvěru a možnost být součástí krásnýho festivalu, moc jsme si to užili.

Libor (kapela Tomáš Palucha): “Díky moc za pozvání a za e-mail. Bylo to moc fajn. Krásnej klub v ještě hezčí lokaci.

Petr Šprincl: “…já na to vzpomínal celou dobu ve Varech, jaká to byla oáza klidu. Já si nemůžu absolutně na nic stěžovat, přišel mi super ten malý rozměr fesťáku, kdy se nic nepřekrývalo, tak se dalo vše krásně stíhat. Super práce s místem – moc se mi líbilo, jak jste byli s ním v symbióze a využívali fakt super prostory a místa – z nich za mě asi top koncert ve Vincentce. …

Program

ročníku 2018

8:00 - 17:00galerie Elektra
výstava

volný vstup

Vedlejší kolej

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
16:00 - 18:00Muzeum luhačovického zálesí
slavnost Muzea luhačovického zálesí

volný vstup

Slavnost k výročí 100 let Muzea luhačovického zálesí

od 16:00 Průvod z Lázeňského náměstí k MěDK Elektra, Ochutnávka regionálních pokrmů, předvádění výroby a tvořivých dílen / před Elektrou
od 17:00 Komentovaná přehlídka krojů z luhačovického Zálesí a jižního Valašska / před Elektrou.
21:30terasa Městské plovárny
letní kino

94 MIN (80 Kč)

S láskou Vincent,
r. Kobiela, Welchman

94 MIN. | Velká Británie / Polsko / USA | Dorota Kobiela, Hugh WelchmanCelovečerní snímek o malíři Vincentu van Goghovi S láskou Vincent (Loving Vincent) navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že "může komunikovat pouze skrze své malby". Byl natočen kombinací hraného filmu a animace originálních olejomaleb. Přesněji řečeno 66 960 originálních olejomaleb vytvořených 125 umělci z celého světa podle 94 původních van Goghových děl. Slovy tvůrců by "rozložené obrazy dokázaly pokrýt celý Londýn nebo Manhattan". Jedná se o první film svého druhu na světě. Předlohou pro animované obrazy jsou hrané scény se skutečnými herci. V obsazení figurují jména jako Saoirse Ronan, Aidan Turner nebo Helen McCrory. Scénář vznikl na základě 800 van Goghových dopisů adresovaných především jeho bratrovi. Příběh vrcholí v červenci 1890, kdy se van Gogh léčící se z deprese postřelí do hrudníku, a o dva dny později, ve svých 37 letech, na následky tohoto zranění umírá. Okolnosti jeho smrti nebyly nikdy zcela objasněny.
8:00 - 17:00galerie Elektra
výstava

volný vstup

Vedlejší kolej

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
11:00 - 11:45kino Elektra
promítání

60/40 kč

Série tří dokumentárních filmů:
Archeologie venkova 2,
r. a hostka: Tereza Bernátková

26 MIN. | Tereza Bernátková | Česká RepublikaJak si lidé představují venkov? Co pro ně znamená? Jedna z možností, jak to zjistit, je zkusit to vyčíst z mediálních obrazů venkova. Zobrazení venkova v období 90. let film ukazuje na výběru z televizního pořadu Náš venkov.
11:45 - 12:30kino Elektra
promítání

60/40 kč

Série tří dokumentárních filmů:
předpremiéra filmu Po sezóně,
r. a hostka: Andrea Kalinová

Dokumentární film o jedné z architektonicky nejvýznamnějších budov 20. století, dnes opuštěnému sanatoriu Machnáč v Trienčanských Teplicích. Dokument ukazuje budovu prostřednictvím osudů lidí, kteří její záchranu ještě nevzdali.
12:30 -13:15kino Elektra
promítání

60/40 kč

Série tří dokumentárních filmů:
Úhorná,
r. Šmelko

Dokumentární film o postupně zanikajícím pojmu - Úhorňan - obyvateli obce Úhorná, na rozmezí středního a východního Slovenska. Pohled do obce, kde se zastavil čas. Film vypovídá o současné situaci na místě, kde průměrný věk obyvatel přesahuje 65 let.
13:00 - 19:00jeskyně nad pramenem Ottovky
videoinstalace

vstup volný

V centru dění – videoinstalace Marka Thera

Mark Ther je vizuální umělec, autor filmů a uměleckých instalací. Ve svých filmech často pracuje se smyšlenými příběhy zasazenými do skutečného kontextu. Důležitým tématem jsou menšiny a události spojené s odsunem Němců po druhé světové válce. Jednoduché filmové prostředky a precizní práce se záběrem jsou schopny zprostředkovat symboliku odkazující k důležitým společensko-historickým tématům.WEB
14:00 - 15:45kino Elektra
promítání

60/40 Kč

Stadion,
r. Hlaváček, host: Marek Fišer

87 MIN. | Tomáš Hlaváček | Česká RepublikaSkupina fanoušků se pustila do opravy chátrajícího stadionu Za Lužánkami, který platil za symbol brněnského fotbalu, aby se na jeho hřišti mohla hrát ještě jedna exhibiční hra, která by mohla přesvědčit vedení města, že místo s neopakovatelnou atmosférou má ještě budoucnost.
14:30salónek III. ve Společenském domě
přednáška

60/40 Kč

Trenčianske Teplice po sezóně,
hosté: Martin Zaiček, Andrea Kalinová

Léčebný dům Machnáč, klenot evropského funkcionalismu ve městě Trenčianské Teplice, je na spadnutí. Kniha Off season rozvířila diskuzi o stavu a budoucnosti kulturního dědictví lázeňské moderny na Slovensku. Hosté: Martin Zaiček, Andrea Kalinová FBWEB   
16:00 - 17:30galerie Elektra + lázeňský areál
výstava

vstup volný

zahájení výstavy Vedlejší kolej,
host: Pavel Konečný

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
16:00 - 20:00zahrádka Jizby
živé vysílání

vstup volný

Pirátské radio divadelního souboru 11:55

Mírně pirátské rádio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor. On-line a především živě z Luhovaného Vincenta v PÁ 29. 6. mezi 16:00 a 20:00, v SO 30. 6. od 12:00 do 14:00 a od 18:00 do 20:00 a v NE 1. 7. od 12:30 do 16:00. Rádio 23:55 – rádio, které chceš vidět!  Soubor 11:55 již čtvrtým rokem funguje na pražské divadelní scéně. Jednogenerační soubor vzniklý z absolventů herectví pražské DAMU si za tu dobu vybudoval svou cestu autorského a experimentálního divadla. Více než téma či forma je pro 11:55 signifikantní osobní projev a vklad tvůrců - herců. Výrazným prvkem dramaturgie 11:55 je společný humor, pohled na svět a touha po experimentu.Vysílají:Tereza Volánková, Martin Dědoch, Johana Matoušková, Jan Hofman
18:00 - 18:30Lázeňské náměstí
divadelní představení

vstup volný

Legorytmus – tYhle

Pro vizuálně působivé představení českofrancouzského souboru tYhle byl hlavní inspirací sport, olympiáda, spartakiáda i aerobik témata, která dávají bohatý prostor pro práci s tělem a pohybem, ale i s abstrakcí a geometrií. Inscenace vychází z principů klauniády, tedy i akrobacie a humoru. Předstupuje před nás zvláštní “mužstvo”, které se ze všech sil snaží dosahovat sportovních výkonů, zároveň se však dotýká absurdna, rozvolňuje přísně daná pravidla, a přibližuje se pohybu bez cíle. Režie: Marie Gourdain Účinkují: Soňa Ferienčíková, Florent Golfier, Lukáš Karásek, Štěpána Mancová, Martin Talaga Hudba: Aid Kid Scénografie: Marie Gourdain Kostýmy: Marie Gourdain, Martina Steiglerová Technická podpora: Štěpán Hejzlar Produkce: Marie Rotnáglová Představení je realizováno za podpory Nové sítě.
19:00 - 20:45kino Elektra
promítání

60/40 Kč

Nic jako dřív,
r. a hosté: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská

92 MIN. | Lukáš Kokeš, Klára Tasovská | Česká RepublikaJe jim 19 let a žijí obyčejné životy teenagerů dospívajících v českém pohraničním maloměstě, kde všichni čtyři navštěvují stejnou školu. Film zachycuje Tea, Renatu, Aničku a Nikolu v situacích, kdy jejich středoškolskou bezstarostnost pomalu střídá úzkost z blížícího se vykročení do světa dospělých. Každý sám čelí důležité životní výzvě, na jejímž konci už nic nebude jako dřív. A nejde přitom jen o maturitu. Kdo z nich tváří v tvář nové zodpovědnosti obstojí, kdo z nich skutečně dospěje? Kamera je s postavami většinu času téměř srostlá a zblízka vtahuje diváka dovnitř do světa jednotlivých hrdinů. Dynamická střihová skladba podtrhuje roztěkanost a nesoustředěnost mladé generace. Nic jako dřív nabízí kinematograficky podmanivý pohled do života teenagerů, kteří musí dospět dřív, než by sami chtěli.Hosté: Lukáš Kokeš, Klára Tasovská
21:00 - 20:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

do 21:00 150 Kč // od 22:00 200 Kč

Billow

dream pop / shoegaze / lo-fi folkPřed třemi lety k nám Jakub Zbořil zamířil s kytarou sám jako zástupce Strangers in the City. Teď se vrací ve čtyřčlenné sestavě pokojíčkových Billow. Nenápadná a křehká melancholie silného zástupce regionu, kterému loni vyšlo debutové album Maps.
22:00 - 23:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

TouchieTouchie

ambient / drone / experimentalPokračování večera v atmosféře melancholie. Analogové modulární synťáky a klávesy, meditativní ambient a lovedrone na nadýchaném koberečku. Dvě známá sólová jména pod blonďatými parukami. Přijďte rozpoznat do světel svíček, kdo se pod nimi skrývá.
23:00 - 00:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

Pornwatcher

idm / trip-hop / experimentalAudiovizuální dvojice propojující temnou elektronickou hudbu a živý obraz. Hip-hopové beaty a špinavý zvuk syntezátorů. Soundtrack osamění v nočním městě, černobílá železobetonová pornografie.
00:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

Frank Love & Dj Lamborghini

house / disco / downtempoPáteční dojezd pod taktovkou osvědčených a neúnavných krotitelů gramofonů z olomoucké klubové scény.
21:00 - 2:00chill-out salónek Domino
videoinstalace

od 22:00 200 Kč

videoinstalace Johany Novotné

Kompilace videí umělkyně Johany Novotné s rurální tematikou. Výběr videí je až sentimentálním zachycením vesnického života, které autorka citlivě kombinuje s humorem a absurditou současného online světa. Smích a pláč. Bizár a něha.
8:00 - 17:00galerie Elektra
výstava

volný vstup

Vedlejší kolej

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
10:30 - 12:00sraz na Jizbě
workshop

vstup volný

Zvuková procházka Luhačovicemi,
vede Lucie Udvardyová

Cílem workshopu je seznámit účastníky se základy field recordingu prostřednictvím zvukové procházky a vytvořit tak subjektivní audiomapu Luhačovic. Technicky nenáročné a otevřené všem. S sebou: chytré telefony, které umí zaznamenávat zvuk.
11:00 - 12:30kino Elektra
promítání

60/40 Kč

Blok krátkých filmů (UMPRUM, B16) + film Tradice,
host: Kateřina Turečková

92 MIN. | Kateřina Turečková | Česká RepublikaBlok krátkých filmů vytvořený ve spolupráci s mezinárodním festivalem krátkých filmů 16 a Ateliérem filmové a televizní grafiky na pražské UMPRUM. Soubor toho nejzajímavějšího z posledních dvou let z českých (ale i pár zahraničních) krátkých filmů. Film Tradice je precizně rytmizovaná filmová báseň, která tematizuje dvě tradice města Kyjov: folklor a pervitin. Host: Kateřina Turečková
12:00 - 14:00zahrádka - Jizba
živé vysílání

volný vstup

Pirátské radio divadelního souboru 11:55

Mírně pirátské radio divadelního souboru 11:55 ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor.
13:00 - 19:00jeskyně nad pramenem Ottovky
videoinstalace

volný vstup

V centru dění – videoinstalace Martina Kohouta

Martin Kohout se pohybuje v široké škále médií. Vytváří objekty, ve kterých diváka vyzývá k aktivní participaci, ve vlastním vydavatelství TLTRPreß vydává knihy, které pracují s tištěným formátem jako s autonomním uměleckým médiem a vytváří videa, filmy a intermediální instalace, ve kterých tematizuje vnímání prostřednictvím nových technologií.WEB
13:30 - 14:30salónek III. ve Společenském domě
přednáška

60/40 Kč

DIY or DIE: nové nezávislé hudební labely střední a východní Evropy,
přednáší: Lucie Udvardyová

Přednáška představí nové nezávislé labely fungující na bázi DIY, které vznikly během posledních několika let v regionu střední a východní Evropy. Kromě poslechu hudby se také zaměří na jejich vizuální estetiku a modus operandi: produkce, duplikace, distribuce.
14:00zahrádka - Jizba
workshop

nutná registrace

Hodinový produkční s Novou sítí

Hodinový produkční – snadná cesta k realizaci vašeho projektu. Svěřte se do naší péče. Vyslechneme vás, poradíme, a navrhneme možná řešení. Díky nabytým zkušenostem dokážeme během jedné hodiny odborně poradit a pomoci s vaším uměleckým projektem v oblasti grantové problematiky, vícezdrojového financování, produkce a networkingu. 
Nutná registrace předem. Registraci provádějte do 28. 6. přes formulář nebo e-mail info@luhovanyvincent.cz,
Od 29. do 30.6. pak na akreditačním stánku v Jizbě kdykoliv mezi 9:30 a 19:00.
14:00 - 16:00Jizba
koncert

volný vstup

Dj Omek

Disco v podání principála zlínského hudebního cirkusu.
14:30 - 16:15start ve Slunečních lázních
komentovaná prohlídka

volný vstup

V centru dění

Komentovaná prohlídka s autory instalací + přednáška v galerii Elektra
Host: Pavel Konečný
16:00 - 18:00Jizba
koncert

volný vstup

Mike.H (SEED, Radio 1)

cosmic kraut/italo avant synth/ritual dark electronica and much more
Pražský DJ, spolupořadatel akcí kolektivu SEED a moderátor pořadu Cluster na Radiu 1. Kolektiv SEED pravidelně pořádá taneční večírky v pražských klubech. Zaměřené jsou na odvážnou taneční, psychedelickou hudbu.
FB 
16:00 - 17:30Hala Vincentka
koncert

volný vstup

Genot Centre vs. Hala Vincentka

Keru Not Ever (Infinite Machine, CA) Racine (Dream Disk Lab, CA) Enchanted Lands (Genot Centre, CZ) Wim Dehaen (Genot Centre, BE)Pražské vydavatelství Genot Centre oceněné Vinylou 2017 za počin roku a označené prestižním britským hudebním serverem The Quietus za kazetové vydavatelství roku vytvoří živou hudební improvizovanou performance s mezinárodní účastí, jejíž dojem umocní nadreálná mlhová kulisa s minimalistickými světelnými prvky.
17:30u pramene Jubilejní
autorské čtení

volný vstup

Petr Borkovec – Lido di Dante

Petr Borkovec (1970), spisovatel na volné noze a překladatel poezie, v rámci svého autorského čtení představí povídky ze sbírky Lido di Dante, které nás přivádějí do malého letoviska několik kilometrů od Ravenny, v němž se ulice jmenují podle postav Božské komedie. To místo je zářivé a krásné (moře a pláže, vodní ptáci v lagunách, ústav pro výzkum dun a místo betonových apartmánů báječný prosluněný borovicový les na pobřeží), ale i temné (prastará nudistická pláž, agresivní a podivínští naturisté, ropné vrty, transvestité, prostituti, bary plné zlodějů a strašidelný borovicový les, v němž Dante rozepsal Peklo). Dvanáct textů tvoří malého průvodce po místě, v němž se světlo a stín střídají trochu rychleji, než jsme čekali.
18:00 - 20:00zahrádka - Jizba
živé vysílání

volný vstup

Pirátské radio divadelního souboru 11:55

On-line a především živě z Luhovaného Vincenta. Radio, které chceš vidět!
19:00 - 21:00kino Elektra
promítání

60/40 Kč

Morava, krásná zem I + II + III.,
r. a host: Petr Šprincl

88 MIN. | Petr Šprincl | Česká RepublikaPrvní dva díly z velkolepé trilogie Petra Šprincla o tom temném srdci Evropy – Moravě. K tomu i ukázky z připravovaného završení série. Je zde všechno, co byste kdy mohli chtít: víno, folklórní fašismus, satanismus i AZ-kvíz. Prostě Morava! Host: Petr Šprincl
21:00 - 22:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 21:00 150 Kč // od 22:00 200 Kč

Hrtl

ušpiněný house /  fluorescentní techno / temné beatyLeoš Hort alias HRTL je špičkový performer na modulární syntezátor a zakladatel brněnského kazetového vydavatelství Bükko Tapes, které vydává hudbu východoevropských bedroom producentů. Zároveň je stájovým jezdcem Bastl Instruments, kteří vyrábí hand-made open-source hudební hardware.
22:00 - 23:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

Tomáš Palucha

post-metal / drone-ambient-noiseDalší nominant ceny Vinyla v sobotním programu, hardcorovému publiku dobře známá dvojice Jan Tomáš a Libor Palucha, se ve společném projektu obklopuje protřelými hudebníky a tvoří minimalistcké, ale pevné kytarové hradby beze slov.
23:00 - 00:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

Acute Dose

alternative rock / indie / post-popV Brně usazená kytarovka s každým albem roste. S aktuálním počinem II dospěla kapela, která nedávno předskakovala třeba King Krulovi, až na Vincenta. Barevné a hravé, prostě písničky.
00:00klub Domino - Lázeňské nám. 436
koncert

od 22:00 200 Kč

UNIZONE crew

global bass / afrobeat / trap / post-grime / dancehallJak se mezi světovými hvězdami aktuálně roztáčí klubová kola, ukáže trojka pražských DJs spojená pod hlavičkou UNIZONE crew. Solidní mayhem tak dlouho, dokud ho ustojíte.
21:00 - 2:00chill-out salónek Domino
promítání

od 22:00 200 Kč

fotoprezentace Czechia

Jsou tři. Designerka Kateřina Plamitzerová, fotografka Michaela Karásková a krajinářská architektka Lucie Králíková. Podnikají výpravy po Česku, prochází městy i zapadlými obcemi, sledují místní obyvatele a jejich styl oblékání. Fotografují-dokumentují, kreslí, studují místní historii, pátrají a popisují.
neděle 9:00 - 17:00galerie Elektra
výstava

volný vstup

Vedlejší kolej

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
10:30 - 12:30sraz u pošty - Dr. Veselého 468
komentovaná prohlídka

volný vstup

komentovaná prohlídka Pražské čtvrti,
vede Blanka Petráková

Zajímá vás, kde žila dcera Bedřicha Smetany, kde potkal Leoš Janáček svou velkou lásku, kde rád pobýval Adolf Heyduk, která vila nejvíce inspirovala české vlastence? Více se dozvíte na procházce luhačovickou čtvrtí mezi secesními vilami s pražskými názvy.  Vede Blanka Petráková
11:00 - 12:30kino Elektra
promítání

60/40 Kč

Jiné vize CZ 2017

Výběr videí posledního ročníku soutěže PAFu – Přehlídky filmové animace a současného umění v Olomouci. Pásmo deseti audiovizuálních děl na pomezí animace, experimentálního filmu a videoartu sestavil přední český kurátor Michal Novotný.   Hosté: Nela Klajbanová, Johana Novotná, Alexandr Jančík
12:30 - 16:00zahrádka - Jizba
živé vysílání

volný vstup

Pirátské radio divadelního souboru 11:55

Mírně pirátské radio divadelního souboru 11:55. Ve svém vysílání využívá prvky typické pro tvorbu souboru, tedy improvizaci, lehce pubertální neformálnost a nekorektní humor. On-line a především živě z Luhovaného Vincenta. Radio, které chceš vidět!
13:00 - 19:00jeskyně nad pramenem Ottovky
videoinstalace

volný vstup

V centru dění – videoinstalace Alžběty Bačíkové

Alžběta Bačíková je vizuální umělkyně a dokumentaristka. Tématem její tvorby je reflexe dokumentárních forem v současném umění. Pracuje s médiem pohyblivého obrazu a zkoumá, do jaké míry je v rámci tohoto žánru možná objektivita a nezaujatost. www.alzbetabacikova.blogspot.com Prohnutá dlažba Film / projekceDokumentární film Prohnutá dlažba je vyprávěným životopisem keramičky a designérky lázeňských interiérů J. B. Příběh zapomenuté umělkyně, jejíž odkaz postupně ztrácí na barvě a na významu, je převyprávěn autorkou filmu jako legenda o tvůrčím životě v časech minulého režimu.
13:30 - 15:00kino Elektra
promítání

60/40 Kč

předpremiéra Vienna Calling,
r. a host: Petr Šprincl

Bizarní odysea samozvaného vědce a vykradače hrobů Ondreje Jajcaje a jeho pohůnků skrze česko-slovenský venkov. Směřují do Vídně, aby navrátili k odpočinku zubní ostatky Johanna Strausse a Johanna Brahmse.
15:00 - 16:00salónek III. ve Společenském domě
přednáška

60/40 Kč

přednáška-prezentace Czechia

Czechia je dlouhodobým projektem, který si klade za cíl postupně zmapovat celé české území a podat tak výpověď o současné republice. Cílem je vytvořit sbírku oděvů odrážející minulost, současnost daného místa. Czechia je nepřikrášleným, ale láskyplným pohledem na současné Česko. Je ódou a ironií v jednom.
16:00 - 17:00Lázeňské náměstí
koncert

volný vstup

Katarína Máliková a ansámbel (SK)

Skladatelka, producentka a zpěvačka, aktuálně jeden z nejvýraznějších talentů slovenské hudební scény, pracuje s klasickou kompozicí a tradičními lidovými písněmi. Zvenčí působí étericky, vevnitř je plná šelem – je křehká a palčivá, divoká a drsná zároveň. Z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
17:00 - 17:30jeskyně nad pramenem Ottovky
výstava

volný vstup

V centru dění

Uvedení videoinstalace a ukončení výstavy
17:30start u pramene Ottovka
performance

volný vstup

Moving orchestra – creWcollective

Představení Moving Orchestra je sérií improvizovaných intervencí ve veřejném prostoru, kde se setkávají tanečníci s hudebníky v různých formacích a vytváří přímo před očima diváků několik krátkých představení. Divák prochází prostorem, potkává různé hudebně-taneční situace, a sleduje dění v tempu, které mu vyhovuje. Krátká představení se volně přemisťují a přeskupují, inspirují se prostorem a jeho atmosférou. Divákovi se tak v jednom večeru otevírají různé vrstvy a asociace různých míst. Každá akce souboru Moving Orchestra funguje jako živá součást veřejného prostoru a je jakýmsi prostředníkem mezi „geniem loci" a divákem. Poodkrývá všemožné asociace, specifika, a krásy míst, které se v normálním městském rytmu člověku snadno skrývají. tanečníci: Jan Bárta, Radim Klásek, Štěpánka Mancová, Jana Novorytová, Roberta Štěpánková hudebníci: Luan Gonçalves, Ian Mikyska, Lucie Páchová, Petr Vrba WEB
19:00 - 21:00Městská plovárna
plavání

pro akreditované účastníky ZDARMA

plavání v Městské plovárně

Původní plovárna jako zásadní funkční, architektonický a urbanistický prvek spolu se čtyřmi lázeňskými pensiony tvořila jádro funkcionalistického souboru zvaného Bílá čtvrť. Autorem původního návrhu plovárny, urbanistického řešení Bílé čtvrti a výrazné budovy pošty je architekt Bohuslav Fuchs.  
21:30 - 23:00terasa Městské plovárny
letní kino

80 Kč

Stringray Sam,
r. Cory mcAbee

61 MIN. | Cory McAbee | USAPříběh trestanců Quasar Kida a Stingray Sama, kteří jsou vysláni na misi, aby si odpracovali svůj trest. Mají o ní ovšem jen jedinou informaci: mají za úkol zachránit malou holčičku. Indicie k jejímu nalezení získávají postupně na různých planetách, které během své pouti navštíví.   
čtvrtek - nedělekabinky lázeňských toalet
v centru dění - audiovizuální instalace

volný vstup

Morska bryza / Mořský vánek

Instalace Mořský vánek reaguje na dominující trend ve vybavení toalet. Oceánské klima evokující luxus letních dovolených autoři přenáší do kabinek lázeňských toalet, aby odlehčili hořký úděl vnitrozemského srdce Evropy.   Swojskie tropiki – Karolina Włodek (*1988, žije ve Wrocławi), Adam Martyniak (*1989, žije ve Wrocławi)Swojskie tropiki působí jako umělecká dvojice od roku 2016. Jejich tvůrčí koncepce vychází z touhy po exotice, se kterou se setkáváme v každodenním životě, a z obdivu k volné tvorbě, ke které přistupují jako k přirozenému potenciálu každého jednotlivce. FB
čtvrtek - nedělegalerie Elektra
výstava

volný vstup

Vedlejší kolej

Výstava Vedlejší kolej představí soudobou tvorbu na okraji zájmu profesionálního uměleckého světa. Díla autorů, tvořících v intencích art brut ze sbírek Pavla Konečného, budou vystavena v Galerii Městského domu kultury Elektra. Výstava představí několik českých i světových umělců, jejichž záměrné, ale častěji nezáměrné odsunutí na periferii se promítlo ve specifické syrovosti jejich tvorby. Výstavní architekturu pro prostory galerie připraví scénografka Karolína Jansová, která se uměním art brut zabývá ve své teoretické i praktické práci.
čtvrtek - neděleSluneční lázně
v centru dění - instalace pro Sluneční lázně

volný vstup

Mira-Mirage

Sluneční paprsky dopadají na vodní hladinu a zpomalují, lámou se a proměňují. Dlouhý pás kyanotypických fotogramů vystupuje z obvodu kabinek a zaznamenává uspořádání slováckého nábytku. Siluety objektů obklopují bazén, na kterém plují odlité plastiky, opakující architektonické formy okolí.  Claudia Cortinez a Alva Mooses (žijí v Buenos Aires a v New Yorku)Claudia Cortinez a Alva Mooses působí jako umělecká dvojice od roku 2013. Východiskem jejich tvorby je společné prostředí, do něhož umělkyně vstupují z odlišného zázemí, a ze kterého se dále vydávají společně. Ve své tvorbě propojují médium fotografie, objektu a grafiky a vytváří procesuální instalace reagující přímo na prostředí a kontext, ve kterém vznikají. 
čtvrtek - neděleInstalace ve veřejném prostoru
v centru dění - Instalace ve veřejném prostoru

volný vstup

Shortcut

Práce Shortcut pojí prvky instalace ve veřejném prostoru a společenského happeningu. Jednoduché značení užívané technickými službami pro vymezování pěší stezky je umístěno do prostoru, přes který je naopak volný pohyb zakázán. Zkratka zde působí jako jev, který vzniká spojením nedostatečně promyšlené infrastruktury a vynalézavosti člověka v usnadňování opakovaných úkonů. Karolina Balcer (*1988, žije ve Wrocławi)Karolina Balcer se ve své tvorbě věnuje malbě, videu a instalacím ve veřejném prostoru. Její projekty vznikající s ohledem na kontext místa se vyznačují zájmem o architekturu a urbanismus jako o nástroje k organizaci společenského života a prostřednictvím žertu a ironie kladou důležité společenské otázky.WEB